2015 NAILE National Simmental Show Results

Live from ringside in Louisville…

Cow/Calf Pairs:

Class 1: Aria Warren of Crawfordville, IN with Silverstone Lizzy a January 12, 2013 CLRWTR Shock Force W94C daughter with a May 2, 2015 GLS New Direction X184 daughter at side.

Class 2: Grandview & Schick of Clinton, IL with GVC Blackstar an April 3, 2011 SVF/NJC Built Right N48 daughter, with an April 4, 2015 Sandeen Upper Class daughter at side.

Grand Champion Cow/Calf Pair: Grandview & Schick of Clinton, IL with GVC Blackstar an April 3, 2011 SVF/NJC Built Right N48 daughter, with an April 4, 2015 Sandeen Upper Class daughter at side.

Reserve Grand Champion Cow/Calf Pair: Silverstone/ Lundy Farms/ McElory of Crawfordville, IN with Silverstone Marie N Time a September 3, 2008 HTP SVF In Dew Time daughter, with a September 1, 2015 M.A.C Banker 356A daughter at side. 

Heifers:

Class 5: Jones Show Cattle of Harrod, OH with TJSC Diamond 133C, a May 9, 2015 Mr HOC Broker daughter.

Class 6: Hudson Pines Farm of Sleepy Hollow, NY with HPF/B&K/AF Alley 355C, an April, 17, 2015 RGRS SRG Two Step 20Z daughter.

Class 7: Tingle Farms of New Castle, KY with TNGL Hopes Allure C879, an April 4, 2015 a W/C Bullseye 3046A daughter.

Class 8: Kayden Tanner if Elgin, TX with SJCC Callista C034, a March 15, 2015 LLSF Uprising Z925 daughter.

Class 9: Sara Sullivan of Dunlap, IA with JBSF Proud Mary, a March 7, 2015 Yardley High Regard W242 daughter.

Class 10: Tyler Drach of Pontiac, IL with NXT/SHS Maggie C57, a March 2, 2015 WLE Big Deal A617 daughter.

Divison 1 Champion: Sara Sullivan of Dunlap, IA with JBSF Proud Mary, a March 7, 2015 Yardley High Regard W242 daughter. 

Division 1 Reserve Champion: Jones Show Cattle of Harrod, OH with TJSC Diamond 133C, a May 9, 2015 Mr HOC Broker daughter.

Class 13: Trennepohl Farms and Richard Jenkins of Middletown, IN with STCC Believe In Serena, a February 21, 2015 LLSF Pays to Believe ZU194 daughter.

Class 14: Riley Farms of Cisco, IL with R/F EVE C716, a February 14, 2015 SVF Steel Force S701 daughter.

Class 15: Hailey Hedrick of Shirley, IN with CLRWTR Serena C74L, a February 8, 2015 LLSF Pays to Believe ZU194 daughter.

Class 16: Tingle Farms & R-T Cattle Co. of New Castle, KY with TNGL Emily C814, a January 15, 2015 Sandeen Upper Class 2386 daughter.

Class 17: Hudson Pines Farm of Sleepy Hollow, NY with HPF/AF/B&K Knockout 276C, a January 1, 2015 LLSF Uprising Z925 daughter.

Division 2 Champion: Tingle Farms & R-T Cattle Co. of New Castle, KY with TNGL Emily C814, a January 15, 2015 Sandeen Upper Class 2386 daughter. 

Division 2 Reserve Champion: Riley Farms of Cisco, IL with R/F EVE C716, a February 14, 2015 SVF Steel Force S701 daughter. 

Class 20: SVJ Farm of Amity, PA with SVJ Backstar B789, a December 24, 2014 FBFS Wheel Man 649W daughter.

Class 21: Tanner Howey of Rockwall, TX with CMFM Time To Shine 031B, a October 1, 2014 SVF Steel Force S701 daughter.

Class 22: Tanner Howey of Rockwall, TX with CMFM Dura Sara 040B, a September 15, 2014 HTP/SVF Duracell T52 daughter.

Divison 3 Champion: Tanner Howey of Rockwall, TX with CMFM Time To Shine 031B, a October 1, 2014 SVF Steel Force S701 daughter. 

Division 3 Reserve Champion: Tanner Howey of Rockwall, TX with CMFM Dura Sara 040B, a September 15, 2014 HTP/SVF Duracell T52 daughter. 

Class 25: Laney Stephens of West Salem, IL with STCC Miss Pep 4169, a August 18, 2014 JS Bulldozer 11Z daughter.

Class 26: DI Simmentals of Danvers, IL with CSCX Steppin Out 214B, a May 12, 2014 WS A Step Up X27 daughter.

Class 27: Derek Miller of West Unity, OH with TJSC So Sweet 112B, an April 21, 2014 Yardley High Regard W242 daughter.

Division 4 Champion: DI Simmentals of Danvers, IL with CSCX Steppin Out 214B, a May 12, 2014 WS A Step Up X27 daughter. 

Divison 4 Reserve Champion: Derek Miller of West Unity, OH with TJSC So Sweet 112B, an April 21, 2014 Yardley High Regard W242 daughter. 

Class 30: Kyle Brinkman of Holgate, OH with STF Brianna BN53, a March 5, 2014 a K-Ler Make It Rain daughter.

Class 31: Jake Bloomberg of Berwick, IL with JS Black Satin 9B, a February 27, 2014 Mr HOC Broker daughter.

Class 32: Maddy Udell of Sioux City, IA with TJSC Kansa 823B, a January 1, 2014 Mr HOC Broker daughter.

Divison 5 Champion: Jake Bloomberg of Berwick, IL with JS Black Satin 9B, a February 27, 2014 Mr HOC Broker daughter. 

Division 5 Reserve Champion: Maddy Udell of Sioux City, IA with TJSC Kansa 823B, a January 1, 2014 Mr HOC Broker daughter. 

Class 35: Collin Howd of Paris, TN with HLVW Secret Shine, a September 6, 2013 Remington Secret Weapon daughter.

Division 6 Champion: Collin Howd of Paris, TN with HLVW Secret Shine, a September 6, 2013 Remington Secret Weapon daughter. 

Divison 6 Reserve Champion: SVJ Farms of Amity, PA with SVJ Stylish One Too A14, a November 26, 2013 SVF/NJC Built Right N48 daughter. 

 

Grand Champion Heifer:  Jake Bloomberg of Berwick, IL with JS Black Satin 9B, a February 27, 2014 Mr HOC Broker daughter. 

Reserve Grand Champion Heifer: Maddy Udell of Sioux City, IA with TJSC Kansa 823B, a January 1, 2014 Mr HOC Broker daughter. 

 

Bulls:

Class 40: T Bar T LLC of Sedalia, MO with CLSY Ascension, a May 4, 2015 LLSF Uprising Z925 son.

Class 41: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with HILB Quantico C14G, a March 20, 2015 LLSF Uprising Z925 son.

Class 42: Holy Spring Simmental of Boston, VA with HS Cyclone C501, a March 8, 2015 Flying B Cut Above son.

Division 1 Champion: Holy Spring Simmental of Boston, VA with HS Cyclone C501, a March 8, 2015 Flying B Cut Above son. 

Division 1 Reserve Champion:Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with HILB Quantico C14G, a March 20, 2015 LLSF Uprising Z925 son. 

Class 45: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with HILB Oracle C033R, a February 5, 2015 LLSF Uprising Z925 son.

Class 46: Pappi’s Red Hot Cattle of Alvin, IL with Black Eyed Jack, a January 3, 2015 TLLC One Eyed Jack son.

Division 2 Champion: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with HILB Oracle C033R, a February 5, 2015 LLSF Uprising Z925 son. 

Division 2 Reserve Champion: Pappi’s Red Hot Cattle of Alvin, IL with Black Eyed Jack, a January 3, 2015 TLLC One Eyed Jack son. 

Class 49: Happy 6 Simmental of Georgetown, KY with CAJS Sir Charles, a September 2, 2014 WLE UNO MAS X549 son.

Division 3 Champion:  Happy 6 Simmental of Georgetown, KY with CAJS Sir Charles, a September 2, 2014 WLE UNO MAS X549 son. 

Division 3 Reserve Champion: Elmore Cattle/ Helm Farms/ McFerran Farms of Waukomis, OK with ECSS HF Ramped Up 454B,a October 3, 2014 Houston X01 son. 

Class 52: Trennepohl Farms/ Jack Cattle Co. of Middletown, IN with STCC Jack Around 4031, a September 2, 2015 TLLC One Eyed Jack son.

Class 53: Tyler Drach of Pontiac, IL with NXT/ SHS Real Deal B6, a March 14, 2014 SVF Steel Force S701 son.

Division 4 Champion: Trennepohl Farms/ Jack Cattle Co. of Middletown, IN with STCC Jack Around 4031, a September 2, 2015 TLLC One Eyed Jack son. 

Division 4 Reserve Champion: Tyler Drach of Pontiac, IL with NXT/ SHS Real Deal B6, a March 14, 2014 SVF Steel Force S701 son.

Class 56: Riley Farms/ Hearthstone Farm of Cicso, IL with R/F Downtown B64, a February 22, 2014 a JF American Pride 0987X son.

Divison 5 Champion: Riley Farms/ Hearthstone Farm of Cicso, IL with R/F Downtown B64, a February 22, 2014 a JF American Pride 0987X son.

Divison 5 Reserve Champion: Orchard Acres of Brandon, WI with AKS OH SO Broke, a Febuary 11, 2014 Mr HOC Broker son.

Class 59: Smith Family Farms/ Wetenkamp Farms of Chilton, WI with FBF1 Absolute, a December 10, 2013 FBF1 Supremacy son.

Class 60: EBY Ranch and Brad Peterson Simmentals of Emporia, KS with BPS Structure 308A, a March 5, 2013 MR NLC Upgrade U8676 son.

Class 61: Schick Cattle Co & Hopewell Views of Clinton, IL with CNS-HFS Payload A330, a February 1, 2013 CNS Pays To Dream T759 son.

Division 6 Champion: Schick Cattle Co & Hopewell Views of Clinton, IL with CNS-HFS Payload A330, a February 1, 2013 CNS Pays To Dream T759 son. 

Division 6 Reserve Champion: Smith Family Farms/ Wetenkamp Farms of Chilton, WI with FBF1 Absolute, a December 10, 2013 FBF1 Supremacy son. 

 

Grand Champion Bull: Happy 6 Simmental of Georgetown, KY with CAJS Sir Charles, a September 2, 2014 WLE UNO MAS X549 son. 

Reserve Grand Champion Bull: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with HILB Oracle C033R, a February 5, 2015 LLSF Uprising Z925 son.

 

Premier Breeder: Tingle Farms of New Castle, KY

Premier Exhibitor: Tingle Farms of New Castle, KY

 

 

2015 NAILE SimAngus/SimSolutions Live Coverage

Class winners from ringside from the 2015 National Simmental Show in Louisville…

Cow/Calf Pairs:

Class 1: Doug Satree of Montague, TX with Limestock Blackbird X126, a March 3, 2010 SVF Steel Force S701 daughter with an April 3, 2015 JF American Pride 0987X daughter at side.

Champion Cow/Calf Pair: Doug Satree of Montague, TX with Limestock Blackbird X126, a March 3, 2010 SVF Steel Force S701 daughter with an April 3, 2015 JF American Pride 0987X daughter at side. 

Reserve Champion Cow/Calf Pair: Volunteer Simmental of Madisonville, TN with CWT Danni Z6, a January 4, 2012 Silveiras Style 9303 daughter with a May 10, 2015 FBF1 Combustible son at side. 

Heifers:

Class 4: Riley Farms of Cisco, IL with R/F Sangria C398 May 14, 2015, RLYF Roll Tide daughter.

Class 5: Jones Show Cattle of Harrod, OH with TJSC Knockout 915C, April 4, 2015, a GOET I80 daughter.

Class 6: Samantha Fabian of Vanderbilt, PA with Hara’s Dreamgirl 22C, April 8, 2015, a Mr TR Hammer 308A ET daughter.

Class 7: Beckett Cattle of Germantown, KY with Valentine 9C, March 15, 2015, a FBFS Wheel Man 649W daughter.

Class 8: Tingle Farms of New Castle, KY with TNGL Ester C833, March 1, 2015, a W/C Bullseye 3046A daughter.

Division 1 Champion: Samantha Fabian of Vanderbilt, PA with Hara’s Dreamgirl 22C, April 8, 2015, a Mr TR Hammer 308A ET daughter.

Division 1 Reserve Champion: Tingle Farms of New Castle, KY with TNGL Ester C833, March 1, 2015, a W/C Bullseye 3046A daughter.

Class 11: Hudson Pines Farm of Sleepy Hollow, NY with HPF/AF/B&K Ms Alley 311C, February 19, 2015, a SAV Brilliance 8077 daughter.

Class 12: Jones Show Cattle of Harrod, OH with TJSC Miss Comfort 43C, February 1, 2015, a TJSC Optimus Prime 12W daughter.

Class 13:  Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with HILB Believe Me Girl, January 24, 2015, a LLSF Pays To Believe ZU194 daughter.

Class 14: Circle M/ Wes Herrington/ Eddins Farms/ Fenton Farms of Rockwall, TX with CMFM Bandy Maid 413C, January 1, 2015, a Mr Hoc Broker daughter.

Division 2 Champion: Circle M/ Wes Herrington/ Eddins Farms/ Fenton Farms of Rockwall, TX with CMFM Bandy Maid 413C, January 1, 2015, a Mr Hoc Broker daughter. 

Division 2 Reserve Champion:Jones Show Cattle of Harrod, OH with TJSC Miss Comfort 43C, February 1, 2015, a TJSC Optimus Prime 12W daughter.

Class 17: Hannah Topmiller of Pleasant Plain, OH with YNOT Secret 39B, December 4, 2014, a GCC Whizard 125W daughter.

Class 18: Elmore Cattle SVCS of Waukomis, OK with OBCC/ECS Antoinette Z26B, December 4, 2014, a PRTY Southern Style 240Y daughter.

Division 3 Champion: Elmore Cattle SVCS of Waukomis, OK with OBCC/ECS Antoinette Z26B, December 4, 2014, a PRTY Southern Style 240Y daughter.

Division 3 Reserve Champion: Cody Smith of Lindsay, OK with UG Miss Tara 4161B ET, September 6, 2015, a Remington Secret Weapon 185 daughter.

Class 21: Ali Muir of Waynesfield, OH with Knockout 191B, May 10, 2014, a GOET I80 daughter.

Class 22: Taylor Goering of McPherson, KS with GCC Charisma 102B ET, April 11, 2014, a GCC Whizard 125 W daughter.

Division 4 Champion: Ali Muir of Waynesfield, OH with Knockout 191B, May 10, 2014, a GOET I80 daughter.

Division 4 Reserve Champion: Taylor Goering of McPherson, KS with GCC Charisma 102B ET, April 11, 2014, a GCC Whizard 125W daughter. 

Class 25: Chesney Effling of Highmore, SD with J6RA Bada Bing 1602B, March 9, 2014, a Mr Hoc Broker daughter.

Class 26: Whitney Olson of Alexandria, MN with Hook’s Bella B72, February 23, 2014, a W/C United 956Y daughter.

Class 27: Hudson Pines Farm of Sleepy Hollow, NY with HPF Miss Knockout B033, January 17, 2014, a W/C United 956Y daughter.

Division 5 Champion: Chesney Effling of Highmore, SD with J6RA Bada Bing 1602B, March 9, 2014, a Mr Hoc Broker daughter.

Division 5 Reserve Champion: Hudson Pines Farm of Sleepy Hollow, NY with HPF Miss Knockout B033, January 17, 2014, a W/C United 956Y daughter. 

Class 30: Morgan Stephens of Ewing, KY with She’s Just Cruisin A343, September 6, 2013, a WLE UNO MAS X549 daughter.

Division 6 Champion: Morgan Stephens of Ewing, KY with She’s Just Cruisin A343, September 6, 2013, a WLE UNO MAS X549 daughter.

Grand Champion Heifer: Chesney Effling of Highmore, SD with J6RA Bada Bing 1602B, March 9, 2014, a Mr Hoc Broker daughter.

Reserve Grand Champion Heifer: Hudson Pines Farm of Sleepy Hollow, NY with HPF Miss Knockout B033, January 17, 2014, a W/C United 956Y daughter. 

Bulls:

Class 35: Hicks Cattle Co. of Covington, IN with H/C Steel Legend 36C, April 5, 2015, a SVF Steel Force S701 son.

Class 36: T Bar T LLC of Sedalia, MO with T-T Diesel C10, April 5, 2015, a WS Pilgrim H182U son.

Division 1 Champion: T Bar T LLC of Sedalia, MO with T-T Diesel C10, April 5, 2015, a WS Pilgrim H182U son. 

Division 1 Reserve Champion: Hicks Cattle Co. of Covington, IN with H/C Steel Legend 36C, April 5, 2015, a SVF Steel Force S701 son.

Class 39: Horseman Cattle Co LLC of West Lafayette, IN with LAH Emperor 513C, January 1, 2015, a Mr TR Hammer 308A son.

Division 2 Champion: Horseman Cattle Co LLC of West Lafayette, IN with LAH Emperor 513C, January 1, 2015, a Mr TR Hammer 308A son. 

Division 2 Reserve Champion: Wesner Livestock ENT. of Chalmers, IN with WLE Hullabaloo C5, January 16, 2015, a WLE Big Deal A617 son.

Class 42: Larry Garrett of Richmond, IN with LBG Ransom, December 2, 2014, a SVF Steel Forse S701 son.

Class 43: Rocking P, MacGregor & Jones Show Cattle of Marysville, KY with RP-MP Broken Love B078, September 15, 2014, a Mr HOC Broker son.

Division 3 Champion: Rocking P, MacGregor & Jones Show Cattle of Marysville, KY with RP-MP Broken Love B078, September 15, 2014, a Mr HOC Broker son. 

Division 3 Reserve Champion: Larry Garrett of Richmond, IN with LBG Ransom, December 2, 2014, a SVF Steel Forse S701 son.

Class 46: Hill Country Cattle Co. of Fountain Run, KY with HILCO Detonator B514, May 2, 2015, a FBF1 Combustible son.

Class 47: Griswold Cattle/ Circle M Farms of Stillwater, OK with GCC CM Stockbroker B005, March 1, 2014, a Mr HOC Broker son.

Class 48: Trennepohl Farms/ Lawson Farms of Middletown, IN with STCC Womack 4042, February 8, 2014, a Mr HOC Broker son.

Division 4 Champion: Griswold Cattle/ Circle M Farms of Stillwater, OK with GCC CM Stockbroker B005, March 1, 2014, a Mr HOC Broker son. 

Division 4 Reserve Champion: Trennepohl Farms/ Lawson Farms of Middletown, IN with STCC Womack 4042, February 8, 2014, a Mr HOC Broker son.

Class 51: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with Halls Confidence A30, November 18, 2013, Connealy Confidence 0100 son.

Division 5 Champion: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with Halls Confidence A30, November 18, 2013, Connealy Confidence 0100 son. 

 

Grand Champion Bull: Griswold Cattle/ Circle M Farms of Stillwater, OK with GCC CM Stockbroker B005, March 1, 2014, a Mr HOC Broker son. 

Reserve Grand Champion Bull: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN with Halls Confidence A30, November 18, 2013, Connealy Confidence 0100 son. 

 

Premier Breeder: Hudson Pines Farm of Sleepy Hollow, NY

Premier Exhibitor: Circle M Farms of Rockwall, TX