2016 AJSA National Classic (Day 1)

45e8f4939bc3bd36e4b87ab1e324d227_M

Live from ringside in Des Moines, IA…

Click here to view a copy of today’s show program

Bred and Owned Judge: Chris Mullinix, Manhattan, KS
Owned Show Judge: Charlie Boyd, Mayslick, KY
Owned Show Associate Judge: Blake Boyd, Mayslick, KY

Bred & Owned Steer Show

Class 1: Prospect Steers(Under 900 lbs): No Entries

Progress Steers(1000-1100 lbs):

Class 2A: Keanna Smith 0f Ignacio, CO with KRMS Prince Edward, a August 15, 2015, KRMS Lucky Time Persius son.

Progress Steers(over 1350 lbs):

Class 2B: Garrett Walther 0f Centerville, IN with Walther Sheldon 53C, a February 12, 2015, Gerber Expeditor 010X son.

Grand Champion Bred & Owned Steer: Garrett Walther 0f Centerville, IN with Walther Sheldon 53C, a February 12, 2015, Gerber Expeditor 010X son.

Reserve Grand Champion Bred & Owned Steer: Emma Hay 0f Maxwell, IA  with John Wayne, a March 17, 2015, JS Cyclone 9A son.

Steer Show

Class 3: Prospect Steers(Under 900 lbs): No Entries

Progress Steers(1000-1099 lbs):

Class 4A: Keanna Smith 0f Ignacio, CO with KRMS Prince Edward, a August 15, 2015, KRMS Lucky Time Persius son.

Progress Steers(1100-1199 lbs):

Class 4B: Dylan Lunning 0f Le Roy, MN with C1, a March 21, 2015, Believe in Me son.

Progress Steers(1200-1275 lbs):

Class 4C: Blair Vohs 0f Bucyrus, KS with MCF Mr Mab 548DRC, a March 11, 2015, Man Among Boys son.

Progress Steers(1276-1350 lbs):

Class 4D: Kinnick Paulsen 0f Preston, IA with George 8C, born April 28, 2015.

Progress Steers(over 1350 lbs):

Class 4E: Garrett Walther 0f Centerville, IN with Walther Sheldon 53C, a February 12, 2015,  Gerber Expeditor 010X son.

Grand Champion Steer: Kinnick Paulsen 0f Preston, IA with George 8C, born April 28, 2015.

Reserve Grand Champion Steer: Adam Eichacker 0f Salem, SD with Magic Mike, a April 23, 2015, Monopoly son.

Bred & Owned Percentage Cow/Calf Show

Bred & Owned Percentage Cow/Calf Pairs(Cows Born 2014)

Class 5: Grace Greiman 0f Goodell, IA with cow GSJG Impressive Image 1B, a January 24, 2014, TJ Sharper Image 809U daughter with calf at side GSJG Impression 1D, a January 10, 2016, CCR Cowboy Cut 5048Z daughter.

Bred & Owned Percentage Cow/Calf Pairs(Cows Born 2013 and earlier)

Class 6: Joelle Sylvester 0f Wamego, KS with cow EJS Miss Style 317A, a February 10, 2013, Silveiras Style 9303 daughter with calf at side EJS Colt Forty Five, a March 11, 2016, SS/PRS Gunslinger 824X son.

Grand Champion Bred & Owned Percentage Cow/Calf: Grace Greiman 0f Goodell, IA with cow GSJG Impressive Image 1B, a January 24, 2014, TJ Sharper Image 809U daughter with calf at side GSJG Impression 1D, a January 10, 2016, CCR Cowboy Cut 5048Z daughter.

Reserve Grand Bred & Owned Champion Percentage Cow/Calf: Morgan Cook 0f Reed City, MI with cow JR Queen of Hearts, a April 2, 2014, TJ Sharper Image 809U daughter with calf at side JR Queen of Shadows, a March 1, 2016, WLE Uno Mas X549 daughter.

Percentage Cow/Calf Show

Percentage Cow/Calf Pairs(Cows Born April 2014 and Later)

Class 7A: Tyler Adock 0f Moweaqua, IL with cow J6RA Ms. Blackwatch B203, a April 15, 2014,  WS Pilgrim H182U daughter with calf at side All Miss Blackwatch 613D, a February 15, 2016, WS A Step Up X27 daughter.

Percentage Cow/Calf Pairs(Cows Born March 2014)

Class 7B: Kirstin Vohs 0f Paola, KS with cow SFI Love me Sooner B9X, a March 8, 2014,  Mr Hoc Broker daughter with calf at side Love me Now, a January 18, 2016, HTP SVF In Dew Time daughter.

Percentage Cow/Calf Pairs(Cows Born January – February 2014)

Class 7C: Grace Greiman 0f Goodell, IA with cow GSJG Impressive Image 1B, a January 24, 2014, TJ Sharper Image 809U daughter with calf at side GSJG Impression 1D, a January 10, 2016, CCR Cowboy Cut 5048Z daughter.

Percentage Cow/Calf Pairs(Cows Born 2012-2013)

Class 8A: Clay Sundberg 0f Arlington, IL with cow AKA/A5X Red Rose Z670, a April 7, 2012, Houston X01 daughter with calf at side SFSM Rose D12, a February 15, 2016, Yardley High Regard W242 daughter.

Percentage Cow/Calf Pairs(Cows Born 2011 and Earlier)

Class 8B: Hunter Aggen 0f Harmony, MN with cow OMF Elin X58, a February 20, 2010, Triple C Invasion R47K daughter with calf at side OMF Della D57, a February 28, 2016, W/C Executive Order 8543B daughter.

Grand Champion Percentage Cow/Calf: Tyler Adock 0f Moweaqua, IL with cow J6RA Ms. Blackwatch B203, a April 15, 2014,  WS Pilgrim H182U daughter with calf at side All Miss Blackwatch 613D, a February 15, 2016, WS A Step Up X27 daughter.

Reserve Grand Champion Percentage Cow/Calf: Grace Greiman 0f Goodell, IA with cow GSJG Impressive Image 1B, a January 24, 2014, TJ Sharper Image 809U daughter with calf at side GSJG Impression 1D, a January 10, 2016, CCR Cowboy Cut 5048Z daughter.

Percentage Heifer Show

Bred & Owned Percentage Heifer Show:

Division 1

Heifers Born February 2016

Class 9: Cody Kitzerow 0f Saint Charles, IA with TK Melt Me, a February 2, 2016, JF Foundation 8010U daughter.

Heifers Born January 2016

Class 10: Beau Peine 0f Hastings, MN with Peine/Gunn/BCCO Sweets, a January 6, 2016, Silveiras Style 9303 daughter.

Division 1 Champion: Beau Peine 0f Hastings, MN with Peine/Gunn/BCCO Sweets, a January 6, 2016, Silveiras Style 9303 daughter.

Division 2

Heifers Born November – December 2015

Class 11: Ellie Drach 0f Pontiac, IL with NXT Katniss C512, a November 3, 2015, CNS Pays to Dream T759 daughter.

Heifers Born October 2015

Class 12: Tanner Howey 0f Rockwall, TX with CMFM Firefly 139C, a October 2, 2015, Circle M Tejas daughter.

Heifers Born September 2015

Class 13: Miranda Raithel 0f Falls City, NE with Rising Heart Fortuna 521C, a September 15, 2015, WLE Uno Mas X549 daughter.

Division 2 Champion: Tanner Howey 0f Rockwall, TX with CMFM Firefly 139C, a October 2, 2015, Circle M Tejas daughter.

Division 3

Heifers Born May – June 2015

Class 14: Emma Woodard 0f Cambridge, OH with WCCO Miss Lily, a May 24, 2015, 321A daughter.

Heifers Born April 2015

Class 15: Cole Horner 0f Dundas, IL with HSS Platinum Princess, a April 17, 2015, FC No Surprise daughter.

Division 3 Champion: Cole Horner 0f Dundas, IL with HSS Platinum Princess, a April 17, 2015, FC No Surprise daughter.

Division 4

Heifers Born March 2015

Class 16: Elizabeth Heaton 0f Toulon, IL with MIA, a March 8, 2015, Yardley High Regard W242 daughter.

Heifers Born February 2015

Class 17: Jorli Hauge 0f Winona, MN with TER Broken Heart, a February 8, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Heifers Born January 2015

Class 18: Brady Janssen 0f Gilmore City, IA with JF GF Bandy Maid 5250C, a January 24, 2015, JF Milestone 999W daughter.

Division 4 Champion: Elizabeth Heaton 0f Toulon, IL with MIA, a March 8, 2015, Yardley High Regard W242 daughter.

Division 5

Class 19: Sarah Armitage 0f McCloud, OK with A Plus 406B, a October 10, 2014, Mr Hoc Broker daughter.

Division 5 Champion: Sarah Armitage 0f McCloud, OK with A Plus 406B, a October 10, 2014, Mr Hoc Broker daughter.

Grand Champion Bred & Owned Percentage Heifer: Elizabeth Heaton 0f Toulon, IL with MIA, a March 8, 2015, Yardley High Regard W242 daughter.

Reserve Grand Champion Bred & Owned Percentage Heifer: Ethan Shannon 0f Monon, IN with EEC Fergie C34, a March 4, 2015, WS A Step Up X27 daughter.

Owned Percentage Heifers:

Division 1

Class 20: Cody Kitzerow 0f Saint Charles, IA with TK Melt Me, a February 2, 2016,  JF Foundation 8010U daughter.

Class 21: Beau Peine 0f Hastings, MN with Peine/Gunn/BCCO Sweets, a January 6, 2016, Silveiras Style 9303 daughter.

Division 1 Champion: Cody Kitzerow 0f Saint Charles, IA with TK Melt Me, a February 2, 2016,  JF Foundation 8010U daughter.

Division 2

Class 22: Ty Drach 0f Pontiac, IL with NXT Katniss C512, a November 3, 2015, CNS Pays to Dream T759 daughter.

Class 23: Jessica Judge 0f Leonard, TX with GCC Cara C207, a October 18, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Class 24: Lucas Anderson 0f Starbuck, MN with HA Black Pearl 570C, a September 16, 2015, S A V Brilliance 8077 daughter.

Class 25: Maverick Dwenger 0f Osgood, IN with CLRWTR Lucky Charm, a September 10, 2015, W/C BF Innocent Man daughter.

Division 2 Champion: Maverick Dwenger 0f Osgood, IN with CLRWTR Lucky Charm, a September 10, 2015, W/C BF Innocent Man daughter.

Division 3

Class 26: Donald Baron 0f Saegertown, PA with Jesses Precious Lady, a August 17, 2015, Haun Jesse James daughter.

Class 27: Garret Rossman 0f Oronoco, MN with RFG Pilar C229, a June 8, 2015, Leachman Prophet J030Z daughter.

Class 28: Jarrin Goecke 0f State Center, IA with Zeis Miss Gwen C1895, a May 14, 2015, LLSF Uprising Z925 daughter.

Class 29: Audrey Redalen 0f Chatfield, MN with HS Neon Cupcake C1001, a May 2, 2015, PKS Zeus Z3 daughter.

Division 3 Champion: Jarrin Goecke 0f State Center, IA with Zeis Miss Gwen C1895, a May 14, 2015, LLSF Uprising Z925 daughter.

Division 4

Class 30: Adrianne Trennepohl 0f Middletown, IN with Sinkie Ms Erica Sue 503C, a April 15, 2015, W/C Loaded Up 1119Y daughter.

Class 31: Karlee Griswold 0f Clinton, IA with Clac Won Wish 255C, a April 7, 2015, GOET I80 daughter.

Class 32: Benjamin Nikkel 0f McPherson, KS with PZC Cita`s Broker 5755C, a April 3, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Class 33: Rylee Ochs 0f Milton, WI with Megan Kelly 51C, a April 2, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Class 34: Jake Nikkel 0f McPherson, KS with Virginia, a March 22, 2015, JDH Step Ahead daughter.

Class 35: Kyndal Reitzenstein 0f Kersey, CO with SJF Pearl 920C, a March 12, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Class 36: Elizabeth Heaton 0f Toulon, IL with MIA, a March 8, 2015, Yardley High Regard W242 daughter.

Class 37: Braelyn Berlowitz 0f Cushing, OK with RWA Krisha-ET, a March 3, 2015, FBF1/SF Ignition daughter.

Division 4 Champion: Benjamin Nikkel 0f McPherson, KS with PZC Cita`s Broker 5755C, a April 3, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Division 5

Class 38: Abby Nelson 0f Valparaiso, NE with Stormy 5217, a February 25, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Class 39: Kiersten Jass 0f Garner, IA with Jass Crystal Clear 39C, a February 15, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Class 40: Jorli Hauge 0f Winona, MN with TER Broken Heart, a February 8, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Class 41: Kyndal Reitzenstein 0f Kersey, CO with Akers Juanada C002, a February 4, 2015, MPF Quantum Leap Z952 daughter.

Class 42: David Smith 0f Boulder, CO with SFI Miss See Me Now, a January 27, 2015, PVF Insight 0129 daughter.

Class 43: Katie Trail 0f Nebraska City, NE with Ms Harley C17, a January 20, 2015, WLE Uno Mas X549 daughter.

Class 44: Cagney Effling 0f Highmore, SD with HCCO Countess 127C, a January 4, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Division 5 Champion: Cagney Effling 0f Highmore, SD with HCCO Countess 127C, a January 4, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Division 6

Class 45: Sam Wallace 0f Stotts City, MO with SJW Arkdale Pride 4104B, a November 3, 2014, Mr Hoc Broker daughter.

Class 46: Jackson Mattocks 0f Guys Mills, PA with UG Miss Tara 4162B ET, a October 15, 2014, Remington Secret Weapon185 daughter.

Class 47: Macy Favorite 0f Petersburg, TN with Kenco Impressive 190B, a September 30, 2014, Dameron First Impression daughter.

Division 6 Champion: Sam Wallace 0f Stotts City, MO with SJW Arkdale Pride 4104B, a November 3, 2014, Mr Hoc Broker daughter.

Grand Champion Percentage Heifer: Benjamin Nikkel 0f McPherson, KS with PZC Cita`s Broker 5755C, a April 3, 2015, Mr Hoc Broker daughter.

Reserve Grand Champion Percentage Heifer: Sam Wallace 0f Stotts City, MO with SJW Arkdale Pride 4104B, a November 3, 2014, Mr Hoc Broker daughter.

Make sure to tune in tomorrow for the Purebred, Fullblood and Simbrah show!

 

2014 National Western Bull Show Results

2014 National Western Simmental and Percentage Simmental Bull Show Results
Judge: Dr. Ryan Rathmann of Lubbock, Texas
Associate: Drew Perez of Nara Visa, New Mexico

Live video coverage available online at www.liveauctions.tv

Percentage Simmental Bulls

Class 101: FSCI Platinum exhibited by Ferguson Show Cattle of Chardon, OH

Class 102: Subclass A: ZEIS Real Steel A23 exhibited by Zeis Simmentals of Valley, NE

Class 102: Subclass B: SFSM Icon A1 exhibited by Complete Livestock of Charlotte, MI

Class 103: SSST Titan 264Z exhibited by Standridge Cattle Co. of Lindsay, OK

Champion Bull Calf: ZEIS Real Steel A23 exhibited by Zeis Simmentals of Valley, NE

Reserve Champion Bull Calf: RHF/A5X/ECS Justified exhibited by Elmore Cattle Services of Waukomis, OK

Class 104: Scratch

Class 105: Lincoln exhibited by Elmore Cattle Services of Waukomis, OK

Class 106: LLSF Uprising Z925 exhibited by Art Farley and Blackford Cattle Co. of Seymour, IL

Champion Junior Bull: Lincoln exhibited by Elmore Cattle Services of Waukomis, OK

Reserve Champion Junior Bull: LLSF Uprising Z925 exhibited by Art Farley and Blackford Cattle Co. of Seymour, IL

Class 108: ACW Ironhide 395Y exhibited by EBY Ranch and ACW Cattle of Emporia, KS

Champion Senior Bull: ACW Ironhide 395Y exhibited by EBY Ranch and ACW Cattle of Emporia, KS

Grand Champion Bull: ZEIS Real Steel A23 exhibited by Zeis Simmentals of Valley, NE

Reserve Grand Champion Bull: Lincoln exhibited by Elmore Cattle Services of Waukomis, OK

Purebred Simmental Bulls

Class 202: TNGL Pave The Way A587 exhibited by Tingle Farms of New Castle, KY

Class 203: Scratch

Champion Junior Bull Calf: TNGL Pave The Way A587 exhibited by Tingle Farms of New Castle, KY

Reserve Champion Junior Bull Calf: SF Redstone exhibited by Blue Chip Cattle Co. of Maroa, IL

Class 204:  WLE Big Deal A617 exhibited by Mid Continent, Oakridge Farms, and Wesner Livestock Ent. of Chalmers, IN

Class 205: K-LER Guts & Glory 304A exhibited by K-LER Cattle Co. and Heartland Simmentals of St. Charles, MN

Class 207: SAS Yukon Z991 exhibited by Springer Simmentals of Cresco, IA

Champion Senior Bull Calf: K-LER Guts & Glory 304A exhibited by K-LER Cattle Co. and Heartland Simmentals of St. Charles, MN

Reserve Champion Senior Bull Calf: HARKERS Icon exhibited by Circle M, Harker, Silver Towne, and Hudson Pines of Rockwall, TX

Class 210: TNGL Grand Fortune Z467 exhibited by Tingle Farms of New Castle, KY

Class 211: LLSF Pays To Believe ZU194 exhibited by Schooley Cattle Co. and Lee Simmentals of Bloomfield, IA

Champion Junior Bull: TNGL Grand Fortune Z467 exhibited by Tingle Farms of New Castle, KY

Reserve Champion Junior Bull: HPF Duracell Z952 exhibited by Circle M Farms of Rockwall, TX

Class 214: K-LER Young Money exhibited by K-LER Cattle Co. and David Chambers of St. Charles, MN

Champion Senior Bull: K-LER Young Money exhibited by K-LER Cattle Co. and David Chambers of St. Charles, MN

Grand Champion Bull: TNGL Grand Fortune Z467 exhibited by Tingle Farms of New Castle, KY

Reserve Grand Champion Bull: HPF Duracell Z952 exhibited by Circle M Farms of Rockwall, TX

2014 National Western Stock Show, Pen Heifer Show Results

Simmental Pen of Heifers Show in Stockyards Arena
Monday, January 20, 2014
Judge: Tom Hook of Tracy, MN
Associate: Steve Eichacker of Salem, SD

Purebred Pen of Three Females (Calved January 1, 2013 and After)

Class 225: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN

Purebred Pen of Three Females (Calved September 1- December 31, 2012)

Class 226: Owen Bros. Cattle Co. of Bois D’Arc, MO

Grand Champion Purebred Pen of Three Females: Hilbrands Cattle Co. of Clara City, MN

Reserve Grand Champion Purebred Pen of Three Females: Oval F Ranch of Winston, MO

Percentage Pen of Three Females (Calved January 1, 2013 and After)

Class 325: Subclass A: RS&T Simmentals of Savannah, MO

Class 325: Subclass B: Kearns Cattle Co. of Rushville, NE

Class 325: Subclass C: Grass-Lunning Simmentals of LeRoy, MN

Grand Champion Percentage Pen of Three Females: Grass-Lunning Simmentals of LeRoy, MN

Reserve Champion Percentage Pen of Three Females: Ahlberg Cattle of Longmont, CO

2013 NAILE Simmental Bull Show Results

2013 NAILE Simmental Bull Show Results
Judge: Kevin Jensen of Courtland, Kansas

Associate: Billy Elmhurst of Indian River, Ontario

Class 41: FELT Step Reigns exhibited by Felt Farms of Wakefield, NE

Class 42: TNGL Pave The Way A587 exhibited by Tingle Farms of New Castle, IN

Class 43: WHF Devlis Cut A245 exhibited by Wayward Hill Farm of Versailles, KY

Champion Spring Bull Calf: WHF Devlis Cut A245 exhibited by Wayward Hill Farm of Versailles, KY

Reserve Champion Spring Bull Calf: TNGL Pave The Way A587 exhibited by Tingle Farms of New Castle, KY

Class 46: WLE Big Deal A617 exhibited by Wesner Livestock Enterprises, Mid Continent Farms, and Oakridge Farms of Chalmers, IN

Class 47: WLE/LWSC Revival A409 exhibited by Wesner Livestock Enterprises of Chalmers, IN

Champion Junior Bull Calf: WLE Big Deal A617 exhibited by Wesner Livestock Enterprises, Mid Continent Farms, and Oakridge Farms of Chalmers, IN

Reserve Champion Junior Bull Calf: WLE/LWSC Revival A409 exhibited by Wesner Livestock Enterprises of Chalmers, IN

Class 50: HPF/BRAM Air Force Z808 exhibited by Bramlet Simmentals of Harrisburg, IL

Class 51: Silverstone Manning 241Z exhibited by Silverstone Simmentals of Crawfordsville, IN

Champion Senior Bull Calf: HPF/BRAM Air Force Z808 exhibited by Bramlet Simmentals of Harrisburg, IL

Reserve Champion Senior Bull Calf: Silverstone Manning 241Z exhibited by Silverstone Simmentals of Crawfordsville, IN

Class 54: CMFM Heads Up exhibited by Circle M Farms of Rockwall, TX

Class 55: TNGL Grand Fortune Z467 exhibited by Tingle Farms of New Castle, KY

Class 56: LLSF Pays To Believe exhibited by Schooley Cattle Co. and Lee Simmental Farms of Bloomfield, IA

Champion Junior Bull: LLSF Pays To Believe exhibited by Schooley Cattle Co. and Lee Simmental Farms of Bloomfield, IA

Reserve Champion Junior Bull: TNGL Grand Fortune Z467 exhibited by Tingle Farms of New Castle, KY

Class 59: CLO Captain American 704Y exhibited by CLO Simmentals of Lebanon, PA

Champion Senior Bull: CLO Captain American 704Y exhibited by CLO Simmentals of Lebanon, PA

Reserve Champion Senior Bull: SVJ Lizzie’s Power Y32 exhibited by SVJ Farm of Amity, PA

Grand Champion Bull: LLSF Pays To Believe exhibited by Schooley Cattle Co. and Lee Simmental Farms of Bloomfield, IA

Reserve Grand Champion Bull: WLE Big Deal A617 exhibited by Wesner Livestock Enterprises, Mid Continent Farms, and Oakridge Farms of Chalmers, IN